Otevřený dopis všem, kteří ještě nerezignovali

Buď zdráv, člověče,

fakt, že nyní čteš tato úvodní slova znamená, že se zajímáš a že bys rád něco ve svém životě změnil. Možná ještě netušíš všechny souvislosti, ale to že ses rozhodl pro tuto změnu – posun ve svém životě, pro tebe i tvé blízké bude tou nejvyšší výhrou, která tě kdy potká. Plody tohoto rozhodnutí budeš sbírat po zbytek svého krásného života. Tak krásného, jak si ho je ty sám uděláš. Života, ve kterém si můžeš splnit všechna tajná přání a přitom tě to nebude stát nic víc, než čistou radost z práce, kterou jsi chtěl vždycky dělat. Stejně tak jako prožívat štěstí s lidmi, které si chtěl vždycky potkat. Nevěříš? Tak je nejvyšší čas začít.

Vše co potřebuješ k uskutečnění svých snů, je víra v sebe sama, zdravý duch ve zdravém těle, trpělivost a vytrvalost. I kdyby to byla změna sebemenší, byť jen primární zvídavost dozvědět se "něco více", buď na ní hrdý a odraž se od ní směrem kupředu. Již za to zasloužíš velkou pochvalu! A pokud se ptáš, proč? Tak věz, že právě zvídavost je tou prastarou jiskrou změn, která dokáže pohnout staletými ledy a kterou bys tak rád častěji viděl nejen kolem sebe, ale i ve svém vlastním životním diáři.

Na úvod a pro lepší pochopení komplexity bys měl vědět, že se právě ocitáš na začátku další evoluční etapy lidstva. Z historického pohledu navíc nejspíš i na úplné startovní čáře. Ne že by si to nemysleli i předchozí generace před sto či dvě sta lety. S jistotou a s odstupem času to bohužel totiž lze potvrdit doslova jejich vlastní krví, kterou právě naši předci prolili v několika světových válkách, které se do historie zapsaly víc než jen děsivou statistikou a následky, kterých se některá společenstva zbavují dodnes. To co právě čteš, ale není ani úvodní předmluva k nějakému sci-fi scénáři. To je realita, tvůj život, který právě žiješ. Na startu člověk stojí vždycky a pouze sám za sebe. Přirozený ve své podstatě, čistý jak jen duše dokáže být čistá a nepopsaný jako právě ručně vyrobený první list papíru. A ty jsi to pero, kterým za pár let popíšeš první stránky svého nového příběhu. Věříme, že každý má dostat svou druhou šanci. Nicméně, na tu třetí nečekej!znt logo

Žijeme v 21. století, ale občas to tak vůbec nevypadá. Spíš jakoby kolem nás právě řádil ranný středověk. Kladeš si stejnou otázku jako my? Proč tolik inteligentních a vzdělaných lidí ignoruje terabity faktů, výzkumů a jasně hovořících výsledků a statistik? My už to víme a proto něco pro to děláme. I to málo, co každý z nás dokáže sám, znamená v celku mnoho. Vymaž si z hlavy jednou pro vždy obraty typu, že něco nejde, sám nic nezmůžu a dělají to tak i ostatní. To jsou největší lži, které si člověk za tisíciletí vymyslel, aby mohl omluvit svoji slabost a zlost.

Právě i díky té malé ale zásadní snaze každého z nás, můžeš vlastně číst například tyto řádky. První další krok už bude čiště a pouze na tobě. Kdo nic nezkusí, nic nezažije, nikoho nepozná a nic nezkazí. A mysli na to, že až jednou přijde tvůj soudný den, tak ať sám před sebou obstojíš. My lidé jsme totiž v mnoha věcech prostě neponaučitelní. Často až v těch pár posledních minutách našeho života si najednou začneme uvědomovat, že už se například nestihneme omluvit, dodělat co jsme chtěli, navštívit místa, které jsme měli tolik rádi, že jsme mrhali časem pro naprosto zbytečné věci a kolikrát nestihneme ani říci to poslední sbohem. To zjištění, že už nic z toho nejde vrátit, je absolutně zdrcující. A člověk by za to dal všechno na světě, klidně veškeré peníze a majekty. Věř, že toho se opravdu nechceš dožít. Zde platí jedno úplně jednoduché až prosté pravidlo: místo tvého posledního odpočinku, ať bude jakékoliv, totiž nemá žádné kapsy.

Ohleduplnost, uvědomění, vytrvalost, tolerance, soucit a ochrana všeho živého, co nás na této krásné planetě obklopuje v kombinaci s udržitelným způsobem života včetně bezmasé stravy, jsou ty pravé a jediné karty, kterými teď budeš hrát. Dávají ti do budoucna nepředstavitelně silnou konkurenční výhodu v čemkoliv, co se rozhodneš dělat naplno, upřímně a v rámci fair play pravidel. Na cinknuté karty a esa z rukávu upřímně rovnou jednou pro vždy zapomeň. Jakou hru, cestu, nebo výzvu si vybereš je čiště na tobě. Nezapomínej ale na to, odkud jsi přišel a kam jdeš, neboť i cesta může být cíl.

Pokud jsi dočetl až sem, rádi bychom ti s potěšením oznámili, že jsi právě odstartoval. Chápeme, že to nešlo dříve. Stejně jako ty jsi musel posbírat počáteční odvahu vystoupit z davu, ze své komfortní zóny a dát dohromady řadu cenných rad a odborných informací, tak i my jsme museli poskládat mozaiku ze stovek důkazů, vědeckých studií, odborných publikací, abychom si byli maximálně jistí, že jsme již na začátku zvolili správný přístup a vydali se tou správnou, leč někdy křivolakou a trnitou cestou. A i když to občas bolí, tak opravdu nelitujeme. Peklužel nic, co člověk dělá naplno a obětuje tomu své maximum, prostě není bez bolesti. Bolest je totiž primární indikátor toho, že je člověk naživu. Odměnou ti ale bude pestrá škála příběhů, zážitků a chutí v malebné krajině tvých vlastních plodů píle a vytrvalosti, přátelská komunita lidí, která ti bude nápomocná při objevování nových a nových neobjevených světů.

Na závěr tohoto otevřeného dopisu, že jsi dočetl až sem, bychom ti rádi, lidově řečeno, vysekli velkou přátelskou poklonu a přislíbili, že tě na tvé aktivní cestě budeme nadále podporovat, neboť víme, že v životě každého z nás není lepšího rozhodnutí, než se stát opět člověkem, jehož druh ale může být také za pár desetiletí na pokraji vyhynutí.

Nechť tě provází zdravá síla.

Back to top